Postoj veřejnosti k těžbě nerostů a obnově post-těžební krajiny: Výzkum vnímání těžebních aktivit v České republice
Těžba nerostných surovin probíhala v českých zemích od nepaměti. Nejvýznamnější surovinou těženou na území České republiky je uhlí, které je zde rovněž primárním energetickým zdrojem. Česká republika patří mezi největší evropské producenty hnědého uhlí. Právě hnědé uhlí se u nás těží výhradně povrchovým způsobem a jeho těžba tak významně zasahuje do životního prostředí. Ačkoli Státní energetická koncepce České republiky počítá s postupným útlumem těžby hnědého uhlí z důvodu klesajících zásob i environmentálních dopadů, v severních Čechách došlo k nedávnému prolomení těžebních limitů a o dalším plánovaném rozšíření těžby uhlí se jedná. Tyto viditelné rozpory spolu s vědomím ekonomického přínosu těžby a jejích dopadů na okolní obce mohou formovat rozličné postoje obyvatel České republiky k těžebním aktivitám.
Vnímání těžby veřejností: zkušenosti, znalosti, informovanost
Hlavním cílem tohoto dotazníkového šetření je zjistit, jak česká veřejnost vnímá těžbu nerostných surovin a jaké znalosti a zkušenosti s těžbou a rekultivacemi mají nejen obyvatelé těžebních regionů, ale také lidé z netěžebních oblastí České republiky. Tento výzkum je realizován mezioborovým týmem odborníků z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity pod vedením Ing. Kamily Svobodové, Ph.D., která obdobný výzkum realizovala v roce 2015 v Austrálii. Právě porovnání českého a australského postoje veřejnosti k těžbě nerostných surovin s ohledem na rozličné kulturní, ekonomické i geografické zázemí obou zemí bude jeden z hlavních přínosů této studie. Výsledky výzkumu budou využity především pro zmapování informovanosti veřejnosti o těžebních a rekultivačních aktivitách v České republice a pro zjištění hlavních faktorů ovlivňujících postoj obyvatel k těžebnímu průmyslu u nás.
Dotazník je anonymní a jeho vyplnění Vám zabere cca 15 minut. Velmi si vážíme Vaší ochoty zapojit se do této studie a děkujeme Vám za čas, který našemu výzkumu věnujete.
S úctou,
Kamila Svobodová a kolektiv